Sekcje dziecięce

Naturalnym zjawiskiem jest fakt, że dzieciaki w wolnych chwilach bardzo chętnie wspinają się na wszystko co jest w pobliżu! Często jest to osiedlowy trzepak, drabinki na placu zabaw, pobliskie drzewa i tym podobne obiekty.

Zapewne skłaniają je ku temu jakieś atawistyczne instynkty, ciekawość  i wrodzona chęć rozwoju  fizycznego. Dlatego doskonale wpisuje się tu wspinaczka na sztucznej ściance, która niesie ze sobą możliwość realizacji tych naturalnych dziecięcych potrzeb. Wiele osób utożsamia wspinaczkę ze sportem ekstremalnym i niebezpiecznym, mając na uwadze nagłaśniane w mediach dramatyczne historie w górach wysokich…

Wspinaczka na sztucznej ściance nie ma nic wspólnego ze sportem ekstremalnym, obecnie stosuje się bezpieczne systemy asekuracyjne na ściankach z liną, a na tak zwanych ściankach bulderowych (3,5m wys.) bezpieczeństwo zapewnia gruby materac pod ścianką. Podczas wspinaczki bardzo mocno pracują mięśnie głębokie grzbietu, a kręgosłup rozciągany jest we wszystkich płaszczyznach, dzięki czemu doskonale koryguje to wady postawy ciała wśród dzieci i  wzmacnia ich mięśnie posturalne.

Kolejną zaletą tego sportu wśród dzieci jest nauka koncentracji,  wyczucia równowagi i koordynacji swojego ciała. Dzieci z reguły nie mają jeszcze silnych rąk i barków, przez co bardziej angażują nogi, biodra i prace całego ciała, gdyż braki siły w rękach ich mocną stroną jest gibkość i zwinność.

Wbrew stereotypom, wspinaczka jest bezpieczniejsza od większości sportów kontaktowych, gdzie dość częste są kontuzje. Zwykle wspinaczka bardziej odpowiada dzieciom, które nie lubią rywalizacji w grupie, co często zniechęca je do aktywności fizyczne.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona exodusclub.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików Cookies.